بیشترین سوالات مطرح شده

اگه سوال شما در این بین نبود میتونید با ارسال ایمیل به Question@Axell.ir سوالتون رو با ما در میون بگذارید .

  - سوالات مربوط به اکسل :
 • swap_vertاکسل چیه؟
  شتابدهنده اکسل به عنوان بزرگترین شتابدهنده فعال در اکوسیستم کارآفرینی ایران با سرمایه گذاری مستقیم شرکت همکاران راهپویان همتا و با همکاری مجموعه ای از مراکز علمی و دانشگاهی ، سرمایه گذاران ، مربیان ، مدیران و بنیانگذاران کسب و کارهای نوپا تشکیل شده و در تلاشه تا با ایجاد مراکز شتابدهنده در استان های مستعد بتونه تیم های توسعه دهنده فناوری ، محصولات نرم افزاری ، اپلیکیشن ها و بازی های موبایل رو جذب و از کسب و کارهای نوپا حمایت کنه . راهبرد اکسل توسعه مراکز شتابدهی محلی در استان های مختلفه . به عبارتی ساده تر در اکسل تیم ایده های کارآفرینانه در شهرهای مختلف ایران رو به کسب و کارهایی پایدار تبدیل می کنیم .
 • swap_vertماموریت اکسل چیه؟
  ماموریت اکسل شتاب بخشیدن به توسعه دهندگان و کسب و کارهای نوپا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در شهرها و استان های مختلف ایران با تخصیص منابع مالی ، مربیگری ، شبکه سازی ، فضای کار اشتراکی و پشتیبانی زیرساخت های نرم فزاری و سخت افزاری تیم هاست . اکسل با فراخوان و برگزاری رویدادهای رقابتی میان تیم های داوطلب و اعتبارسنجی کسب و کار پیشنهادی اون ها تیم های برگزیده را برای ورود به فرآیند شتابدهی خودش انتخاب میکنه .
 • swap_vertاکسل در کدوم شهرها فعاله؟
  در حال حاضر مراکز اکسل در استان های اصفهان (شهرک علمی و تحقیقاتی) ، گیلان (دانشگاه گیلان) و قزوین (دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین فعال بوده و تیم های مختلف در حال طی کردن دوره های فن افزایی و فن آفرینی خود هستند . همچنین قراره که اکسل به زودی در استان های سمنان (دانشگاه صنعتی شاهرود) ، یزد (دانشگاه یزد) و خراسان رضوی (دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد) هم حضور داشته باشه و در سایر استان ها هم در حال مذاکره هستیم .
 • swap_vertکی و چطوری میتونیم وارد چرخه شتابدهی اکسل بشیم؟
  اکسل در مراکز استانی خودش سالیانه دو بار چرخه شتابدهی رو برگزار می کنه . برای اطلاع از برنامه زمان بندی فراخوان و پذیرش میتونید خبرنامه وب سایت یا شبکه های اجتماعی مارو دنبال کنید . فرآیند ثبت نام به صورت آنلاین انجام میشه و بعد از طی کردن فرآیند تکمیل فرم ثبت ایده می بایست منتظر نتایج داوری بمونید تا به رویداد نوآفرینش دعوت بشید .
 • swap_vertاز شهرهای دیگه هم میشه ثبت نام کرد؟
  بله . اگه مرکز شتابدهی اکسل در شهر یا استان شما فعالیت خودش رو شروع نکرده هم میتونید در نزدیک ترین مرکز شتابدهی اکسل حضور داشته باشید اما برای بهره مندی از برنامه های آموزشی ، کارگاه و استفاده از تجربیات مربیان لازمه که روزانه به مرکز اکسل مراجعه یا به طور موقت به اون شهر نقل مکان کنید . بعد از پایان چرخه شتابدهی می تونید به شهرهای خودتون برگردید اما بد نیست بدونید که اکسل مراکز خودش رو در شهرهایی با اکوسیستم کارآفرینی فعال راه اندازی کرده و حضور بلندمدت در این شهرها میتونه باعث توسعه سریع تر کسب و کارتون بشه . و در پایان توجه داشته باشید که در حال حاضر امکان اسکان و فراهم کردن محل اقامت رو نداریم و مسوولیت رفت و آمد یا اقامت در شهرها برعهده اکسل نیست .
 • - سوالات مربوط به ایده :
 • swap_vertایده برای پذیرش باید چه خصوصیاتی داشته باشه؟
  اگرچه نو بودن ایده یه کسب و کار بسیار مهمه اما اکسل اصراری به نو بودن ایده نداره و اجرای خوب ایده رو مهم میدونه . ممکنه ایده مطرح شده کپی چندین استارتاپ داخلی یا خارجی باشه اما اگه تیم از نظر فنی و اجرایی پتانسیل رقابت با کسب و کارهای رقیب رو داشته باشه و تعداد رقبا هم خیلی زیاد نباشه طرحتون میتونه در اکسل پذیرفته بشه .
 • swap_vertچه ایده یا محصولاتی رو شتابدهی می کنید؟
  تیم-ایده ها و تیم-محصول های حوزه خدمات ارزش افزوده ، اینترنت اشیاء ، گردشگری ، بازی های موبایل ، واقعیت مجازی ، واقعیت افزوده و فناوری های مالی فینتک در اولویت های اکسل برای پذیرش هستن اما میتونید با سایر ایده های نوآورانه هم در اکسل ثبت نام کنید و خودتون رو با رقبای دیگر حوزه ها محک بزنید .
 • swap_vertچه ایده هایی رو نمیشه مطرح کرد؟
  استارتاپ های غیرقابل گسترش همچون مشاوره های فردی ، سرمایه گذاری در صنایع و کارخانه ها ، راه اندازی کسب و کارهای محلی همچون املاک ، رستوران ها ، کافه ها ، فروشگاه های فیزیکی زنجیره ای و سایر ایده هایی که قابلیت تکرار پذیری و مقیاس پذیری رو ندارن در شتابدهنده اکسل پذیرفته نمیشن .
 • swap_vertمیشه با ایده ای که چند وقته روی اون کار کردم وارد اکسل بشم؟
  اگه مدتیه که استارتاپتون رو راه اندازی کردین و تیم خوبی رو تشکیل دادین و در مسیر توسعه کسب و کارتون قرار گرفتین هم میتونین برای ورود به اکسل اقدام کنین . این خودش میتونه برای شما یه برتری خوب نسبت به سایر تیم ها باشه .
 • swap_vertاکسل در تصمیم گیری برای ایده هم دخالتی میکنه؟
  ایده تنها برای صاحب اون و دیگر هم بنیانگذارانه و اکسل هیچگونه دخالتی رو در تصمیمات مربوط به ایده نداره . اکسل امکانات و ابزارهایی رو در اختیار تیم ها قرار میده تا بتونن احتمال دستیابی به موفقیت رو در کسب و کار افزایش بدن .
 • - سوالات مربوط به تیم:
 • swap_vertبدون تیم و به تنهایی هم میشه وارد اکسل شد؟
  اکسل به دنبال تیم های پرانگیزه ، توانا و پویاست که اعضای اون بتونن مهارت های مختلفی رو پوشش بدن . اگه افرادی رو میشناسین که میتونن مهارت های شمارو تکمیل کنن اون هارو به عنوان هم بنیانگذار یا هم تیمی دعوت کنین . اگه تنها باشید احتمال پذیرش شما خیلی خیلی کم میشه پس بهتره با یه تیم کامل برای ورود به اکسل درخواست بدین .
 • swap_vertچطوری میتونم هم تیمی های خوبی پیدا کنم؟
  میتونید ایده های خودتون رو با دوستانتون که توانایی های مختلفی در حوزه های فنی و بازاریابی دارن در مون بذارین . همچنین میتونین با حضور توی رویدادهای ترویجی مثل استارتاپ ویکندها و دورهمی های مرتبط با کارآفرینی هم تیمی های خوبی رو پیدا کنید .
 • swap_vertچند نفر در هر تیم میتونن حضور داشته باشن؟
  تجربه نشون داده تیم هایی که سه الی چهار نفر موسس یا هم بنیانگذار داشته باشن ایده آل ترن اما می بایست توجه داشته باشید که یک یا دو موسس هم به سختی میتونن به تنهایی کارهای مختلف رو پوشش بدن .
 • swap_vertسن و سال و تحصیلات اعضای تیم تاثیری در ورود به اکسل داره؟
  خیر . با هر سن و سالی و هر میزان تحصیلاتی میتونید برای پذیرش در اکسل درخواست خودتون رو ارائه بدین . از دانش آموزان دبیرستانی گرفته تا بازنشسته های حوزه های مختلف امکان درخواست برای پذیرش رو دارن .
 • swap_vertاگه در تیممون برنامه نویس نداشته باشیم امکان برون سپاری هست؟
  بله . اکسل بر این اعتقاده که تا جای ممکن کارهای توسعه ای و فنی توسط اعضای تیم انجام بدن . با این حال تا زمانی که کنترل تمامی بخش های پروژه از نظر فنی در اختیار تیم درخواست کننده است و برنامه نویس در ادامه مدعی دارایی فکری ایده نشه امکان برون سپاری هم وجود داره .
 • - سوالات مربوط به پذیرش :
 • swap_vertفرآیند پذیرش در اکسل چطوریه؟
  فرآـیند پذیرش در اکسل بدین طریقه که بعد از شروع فراخوان و ثبت نام ایده-تیم ها و ایده-محصول ها در وب سایت اکسل داوری اولیه اون ها شروع و به تیم های برتر جهت حضور در رویداد سه روزه نوآفرینی اطلاع رسانی میشه . در طی این رویداد مفاهیم اولیه ای از کسب و کارهای نوپا به تیم ها آموزش داده شده و در نهایت تیم هایی که بتونن این سه روز رو با موفقیت پشت سر بگذرونن با گذشتن از مرحله داوری وارد دوره سی و یک روزه فن افزایی ما میشن . تیم ها در پایان فن افزایی هم یک بار دیگه عملکرد خودشون رو در رویداد نوآیش ارائه میدن و تیم های برتر پس از فرآیند داوری وارد دوره یکصد و ده روزه فن آفرینی که برنامه اصلی اکسله میشن . در پایان هم تیم ها در رویداد رونمایش که با حضور داوران و سرمایه گذاران برگزار میشه فعالیت های چند ماهه خودشون رو ارائه میدن و جذب سرمایه میکنن . اکسل هم در تمامی این مراحل با در اختیار گذاشتن فضای کاری ، منتورینگ مربیان ، آموزش دوره ها و کارگاه های تخصصی و سرمایه گذاری حدود سی و پنج میلیونی بر روی ایده ها شما رو در رسیدن به موفقیت همراهی کرده و در ازای اون حدود پونزده درصد از سهام تیم ها رو در اختیار میگیره .
 • swap_vertنحوه و معیارهای پذیرش اکسل چیه؟
  بعد از پایان مهلت فراخوان اکسل ؛ فرم های ثبت نام و ویدئوهای ارسالی براساس معیارهایی همچون مهارت و همبستگی اعضای تیم و توانایی اون ها در اجرای ایده ، نوآوری و قابل گسترش بودن ایده ، اندازه بازار و مدل کسب و کار بررسی شده و تیم های برگزیده انتخاب میشن. در رابطه با ایده ارائه شده هم میشه گفت محصولات یا خدماتی مدنظر اکسل هستن که بتونن مشکلی رو حل کنن و یا نوآوری خاصی رو ایجاد کنن . باز هم تاکید می کنیم که نکته مهم برای پذیرش تیم شماست و خیلی کم پیش میاد که استارتاپ های یک یا دو نفره رو بپذیریم .
 • swap_vertبرای پذیرش در اکسل باید محصول آماده یا ثبت شرکت داشته باشیم؟
  الزامی به داشتن محصول و ثبت شرکت در ابتدای ورود به اکسل نیست . در برنامه فن آفرینی اکسل از طریق تیم حقوقی اکسل در مشاوره حقوقی ، ثبت شرکت و مسائل قانونی اون به شما کمک میشه . در اکسل تیم-ایده هایی پذیرش میشن که توانایی این رو داشته باشن که در مدت زمان کوتاهی پیشرفت کنن ، توانایی توسعه و گسترش بازار رو داشته باشن و از طریق این موارد بتونن با جذب مشتریان اولیه خودشون اقدام به اعتبارسنجی از فعالیت هاشون کنن .
 • swap_vertچطوری میشه احتمال پذیرش توی اکسل رو بیشتر کرد؟
  برای اینکه احتمال پذیرش استارتاپتون بیشتر بشه میتونید تیمی رو تشکیل بدین که مهارت های مختلف فنی و کسب و کار رو در خودش داشته باشه ، اگه میتونید ایده خودتون رو اجرایی کرده باشید و نمونه اولیه ای از اون رو ایجاد کرده باشین و نشون بدین که روی کسب و کارتون وقت گذاشتین .
 • swap_vertاستارتاپی که قبلاً در شتابدهنده دیگه ای پذیرفته شده و روی اون سرمایه گذاری انجام گرفته هم میتونه وارد اکسل بشه؟
  خیر . هم بنیانگذاران هر استارتاپ باید مالک تمامی سهام اون استارتاپ باشن . به همین دلیل امکان حضور استارتاپ هایی که پیش تر روی اون ها سرمایه گذاری شده یا در شتابدهنده دیگه ای حضور داشتن مقدور نیست .
 • - سوالات مربوط به شتابدهی :
 • swap_vertسرمایه نقدی که در اختیار تیم ها قرار میگیره چقدره؟
  تیم هایی که وارد دوره فن آفرینی اکسل میشن تا سی و پنج میلیون تومن سرمایه اولیه کشت ایده دریافت میکنن .
 • swap_vertبجز سرمایه گذاری چه خدمات دیگه ای ارائه میشه؟
  استقرار رایگان در یکی از معتبرترین مراکز علمی و دانشگاهی هر استان با تجهیزات و امکانات کامل ، اینترنت پرسرعت ، خط تلفن ، تجهیزات اداری ، کارگاه ها ، دوره ها و کلاس های آموزشی تخصصی ، فضای کاری مشترک برای کار در کنار دیگر تیم ها که خودش باعث هم افزایی و بالا رفتن انگیزه میشه ، اتاق استراحت و مشاورهای مالی ، حسابداری ، حقوقی ، مالیاتی و مدیریتی در کنار منتورینگ مربیان برگزیده و شبکه سازی در کنار کارآفرینان مطرح و در نهایت حضور سرمایه گذاران در رویداد رونمایش برای افزایش سرمایه در پایان دوره شتابدهی بخشی از خدمات غیرمادی اکسله .
 • swap_vertاکسل در ازای این خدمات چه چیزی از تیم ها دریافت میکنه؟
  تمامی خدمات و سرمایه گذاری های انجام شده از سوی اکسل هیچ هزینه ای رو برای تیم ها نداشته و در انتهای دوره یکصد و ده روزه فن آفرینی شرکتی با همراهی اکسل ثبت میشه که این شرکت سهامی خاص خواهد بود . در ثبت شرکت هم طبق توافق موسسین و هم بنیانگذاران حدود و اختیارات هر یک از اعضای حقیقی و حقوقی در اساسنامه داخلی تنظیم و اکسل در ازای خدماتی همچون فضای کاری ، آموزش ، مربیگری ، شبکه سازی ، خدمات اداری ، مشاوره ای ، حقوقی و مالی و در نهایت سرمایه گذاری تا حدود سی و پنج میلیونی حدود پونزده درصد سهام شرکت ثبت شده رو دریافت میکنه .
 • swap_vertچرا باید بخشی از سهام خودمونو با اکسل شریک شیم؟
  اکسل تلاش میکنه تا بتونید کسب و کار نوپای خودتون رو بدون ترس از شکست و با حمایت مجموعه های مختلف راه اندازی کنین و شانس موفقیت خودتونو افزایش بدین . خدماتی که از طریق منتورینگ ، آموزش ، شبکه سازی ، فضای کاری و ارتباطات از طرف اکسل ارائه میشه بسیار با ارزشه و اکسل که در ازای سرمایه گذاری اولیه ای که روی تیم ها انجام میده و ارائه این خدمات کوچک ترین هزینه ای ازتون نمیگیره موقع ثبت شرکت بخشی از سهام استارتاپتون رو دریافت میکنه .
 • swap_vertبعد از چرخه شتابدهی هم سرمایه گذاری اکسل انجام میشه؟
  این دیگه بستگی به استارتاپتون داره . اگه بخواید Bootstrap کنید که دیگه نیازی به سرمایه گذار ندارید . در غیر این صورت میتونید در رویداد رونمایش که با حضور سرمایه گذاران خطرپذیر و شرکت های سرمایه گذاری برگزار میشه استارتاپتون رو ارائه بدین و مذاکراتتون رو با همفکری مشاورین اکسل برای جذب سرمایه شروع کنید . شتابدهنده اکسل بعد از پایان شتابدهی سرمایه گذاری مستقیمی انجام نمیده و این سرمایه گذاری از طریق مجموعه های دیگه ای انجام میگیره .